... czyli druga część posta o modzie męskiej w II połowie XVIII wieku. Dzisiaj zajmiemy się dodatkami w ubiorze ówczesnego eleganta.
Jak wiemy z poprzedniego posta, moda męska w osiemnastym wieku była bardzo (jak na dzisiejszy gust) zdobna i kolorowa. Osiemnastym stuleciem rządziły kobiety i to znalazło odzwierciedlenie chyba w każdej dziedzinie życia - również w modzie męskiej. Dziś ta feminizacja ówczesnych strojów jest szczególnie widoczna, dlatego może dziwić fakt, że męskie kapelusze i uczesanie osiemnastowieczne pochodzą wprost z... wojskowego poligonu!
Większość z nas kojarzy osiemnastowiecznych mężczyzn właśnie z ozdobnymi, białymi i lśniącymi peruczkami z lokami po bokach twarzy. Jest to zasługa pierwszych filmów kostiumowych, które wylansowały takie postrzeganie XVIII wieku (podobnie, jak rogi przy wikińskich hełmach :D ) i... pruskiego munduru osiemnatsowiecznego, w którego skład wchodziły właśnie te charakterystyczne uczesania.
W rzeczywistości ówczesne peruki były różne. Robiono je zarówno z ludzkich włosów (straszne! i drogie), jak i z sierści, wełny oraz nici (tańsze odpowiedniki). Niektórzy mężczyźni czesali tak własne włosy, inni wybierali styl "pół na pół" - peruczkę przesuwali na tył głowy, a na wierzch zaczesywali własne włosy, co dawało bardziej naturalny efekt. Kolor peruki zależał od użytych włosów i koloru pudru. Perukę układał balwierz (ówczesny fryzjer) na przeznaczonym do tego manekinie, korzystając ze specjalnych wałków (TUTAJ) i, nierzadko trujących, płynów utrwalających. Puder nakładano już po założeniu peruczki, okrywszy wcześniej strój zabezpieczającym peniuarem, a twarz - papierowym rożkiem (kojarzycie scenę z Amadeusza? ;) )
W XVIII wieku istniały różne typy fryzur.
Najbardziej typowa to en bourse ("w sakiewkę") - włosy zaczesane do tyłu i umieszczone w harbajtlu - specjalnym, najczęściej czarnym, jedwabnym woreczku. Gdy mężczyzna nie chciał zakładać harbajtla, wiązał włosy w harcap, czyli warkoczyk. W armii pruskiej warkocz ten był szczególnie istotny, miał bowiem chronić szyję przed nieprzyjacielskimi ciosami :D Inni panowie woleli czesać się "w ogon", spinając włosy czarną wstążką (catogan) w kucyk na karku (pig-tail).
Włosy na czubku głowy (wcześniej uniesione wysoko), w II połowie XVIII wieku były puszyste, zaś po bokach formowały się w cadenettes - loczki, których ilość była dowolna i zależała od właściciela peruczki oraz jego fryzjera.
Powyżej macie przykłady takich uczesań na portretach, a TUTAJ porównanie kilku różnych stylów od początku stulecia.
Od lewej: tricorn, bicorn i kapelusz kwakierski |
Kapelusz noszono najczęściej trójgraniasty / trójrożny / tricorn, który ozdabiano galonem lub piórami (zawsze myślałam, że te pióra to wymysł filmowców!). Gdy jednak na głowie była już misternie ułożona fryzura, nie zakładano go, tylko noszono pod pachą, bardziej jako akcesorium, niż faktyczny kapelusz. Z tego powodu powstały kapelusze chapeaux - bras, czyli składane na płasko i noszone w ręce, nie na głowie.
Pod koniec XVIII wieku modny zaczął być też bicorn - kapelusz dwurożny, dzisiaj kojarzony głównie z Napoleonem. Bicorn można było nosić na dwa sposoby. Anglicy zazwyczaj zakładali go wzdłuż, zaś Francuzi - w poprzek.
Oba typy kapeluszy były stosowane, i są znane z ówczesnego munduru wojskowego.
Anglomania końca XVIII wieku sprawiła, że modny stał się też inny typ kapeluszy - jockei i kapelusz kwakierski. Były one okrągłe z płaskim rondem, wysokie, przewiązane wstążką z klamerką (tzw. kapelusz podróżny) lub niższe - taki kształt zapowiadał już dziewiętnastowieczny cylinder.
Tutaj (1, 2) macie przykłady różnych wariantów osiemnastowiecznych kapeluszy, a TU mężczyznę ubranego zgodnie z modną anglomanią końca wieku.
Obfitość stroju osiemnastowiecznego sprawiała, że inne dodatki były raczej skromne. Stanowiły je: spacerowa laseczka (huletka?), którą w wariancie stroju do jazdy konnej zastępowała szpicruta, oraz chatelaines (szatelenki? Czy to możliwe, że te damskie, dziewiętnastowieczne wzięły się ze stroju męskiego? Myślę, że tak, w końcu moda damska końca wieku przejęła niektóre elementy strojów męskich, np. redignote, a wraz z nimi - szatelenki [klik!] ) - ozdobne łańcuszki, zwieszające się od pasa na biodra.
Oczywiście osiemnastowieczni modnisie - fircyki i maccaroni zakładali również liczne, nie tylko rodowe pierścienie, łańcuszki na szyję, na których zwieszały się ordery, ozdobne zawieszki lub miniatury, a także korzystali z dobrodziejstw makijażu. Większość mężczyzn poprzestawała jednak na chatelaines i laseczce.
***
W ten sposób, w czterech postach opisałam już podstawy męskiego stroju w latach 1770 - 1870. Myślę, że skoro na blogu pojawia się coraz więcej mężczyzn zainteresowanych historią mody, mogłabym kontynuować tę serię, opisując szczegółowo strój męski w poszczególnych dekadach lub różne jego typy (strój do jazdy konnej, dzienny, orientalny, na wojnę, balowy, spacerowy itd.).
Kto jest za?
bardzo interesujące są posty o XVIII wiecznej modzie męskiej, tym bardziej, ze niestety ten temat jest traktowany raczej po macoszemu, tym bardziej jestem wdzięczny. Intersuje mnie to bardzo
OdpowiedzUsuńOczywiscie, na pytanie kto jest za dalszymi opisami meskiej mody XVIII wieku, odpowiadam - TAK
a szczególnie ze względu na moje upodobania wdzięczny byłbym za szeroki opis fircyka, modnisia - jego ubiór, makijaż itp
z podziękowaniem
Ludwik August
Zanotuję pomysł na post i zobaczę, czy znajdzie się coś do poczytania na ten temat. Mam też w głowie inny, podobny, ale właśnie książek do niego zupełnie brak -_-
Usuńoj, brzmi nader intrygująco ! :)
UsuńLudwik August
Ja jestem za! :)
OdpowiedzUsuńJuż sam dzisiejszy post to jak dla mnie, nowicjusza w dziedzinie historii mody potężna dawka wiedzy. Wczoraj oglądałam "Zakochanego Goethe" i tam właśnie roiło się od tych białych peruk na męskich głowach. ;)
I jak Ci się podobał? :) Tam faktycznie dużo jest tego wszystkiego, choć stroje są skromne, takie właśnie mieszczańskie :)
UsuńOgólnie wrażenia pozytywne, ale bez szału. Szkoda, że nie wyprodukowali tego filmu kilka lat wcześniej, kiedy byłam z liceum i miałam Wertera jako lekturę, wtedy na pewno chętniej bym przeczytała tę książkę. :D
UsuńTen komentarz został usunięty przez autora.
UsuńTo jest właśnie taki "szkolny" film. Da się obejrzeć, ale bez szczególnego zachwytu :)
Usuń:)
OdpowiedzUsuńJa też jestem za! W temacie mody męskiej jestem zupełnie zielone, a Ty piszesz o niej w niezwykle ciekawy sposób! :)
OdpowiedzUsuńDzięki :) Pierwotnie te posty o modzie męskiej miały być tylko dodatkiem do tych o modzie damskiej (dlatego dla panów są tylko cztery ogólne modowe posty), ale skoro jest zapotrzebowanie, pojawią się też i te bardziej szczegółowe :)
UsuńBardzo interesujący blog, obserwuję od dłuższego czasu. :)
OdpowiedzUsuńNiesamowite jest to, że panowie z portretów,ubrani w pastelowe kolory, koronki, wyglądają bardziej męsko niż niektórzy dzisiejsi mężczyźni. Mają więcej klasy. Cykl postów o tej tematyce byłby bardzo przydatny, ja jestem za. :)
Dziękuję :)
UsuńMyślę, że to promieniuje od wewnątrz. W dawnych czasach mężczyźni byli bardziej zdecydowani i mieli mocniejsze charaktery, to chyba dlatego :)
Melancholia: nawet nie wiesz jak się cieszę, ze to napisałaś, to jest dokładnie mój pogląd na męskość, niestety, wielu dziś uważa tamtych panów za zniewieściałych, ale Ty to ujęłaś doskonale - dziękuję, ze jesteś damą rozumiejącą mężczyzn XVIII w, bo wiekszość patrzy na tamtych elegantów przez pryzmat mody XIX lub XX - wiecznej
Usuńwielkie dzieki
Ludwik August
Tak coś czułam, że te wszędobylskie białe peruki u mężczyzn coś za monotonne jak na XVIII wiek.
OdpowiedzUsuńA ten warkocz chroniący kark - on potrafił podobno osłonić nawet przed bronią palną, bo ówczesne karabiny były takie, hm... bardziej na konie niż na ludzi (bo wystraszy się hałasu).
Jestem za serią o męskich strojach. Panowie się z pewnością ucieszą, że ktoś zgłębia dla nich temat, a i panie na pewno nie będą się nudzić.
Od tej pory, gdy będę szła w jakieś niebezpieczne miejsca, uczeszę się w warkocz :D
UsuńTak, z tej broni było bardzo trudno trafić. Kiedyś (na jakiejś rekonstrukcji) można było przyjrzeć się pistoletom skałkowym z bliska i okazało się, że były też bardzo ciężkie :D
http://a.espncdn.com/photo/2011/0930/espnhs_world_girls_hockey_day_300x200.jpg
UsuńJakie sztywne i mocne :O W takim razie nie dziwię się, że warkocze w wojsku mogły pełnić funkcję ochronną.
UsuńOczywiście, że jestem zadowolony i licze na rozszerzenie serii. Właśnie miałem zająć się dodatkami z tego okresu, i tak jakby spadłaś mi z nieba.
OdpowiedzUsuńNie wiem na ile to jest prawdą, słyszałem od różnych naukowców, jakoby ludziue nosili peruki z powodu dużej ilości wesz na głowie??
Co do cylindra, jego peirwszy egzemplarz został wykonany jestcze w XVIII wieku. Był akurat z piórami. Zabawna historia, gdy po raz pierwszy pokazano się w cylindrze, nie spotkał się z entuzjazmem. Trwało to bardzo krótko, bo później w mgnieniu oka zyskał sympatię wśrod Hiszpanów. Zastanawiają mnie różne ekranizacje, choćby Dumy i uprzedzenia, gdzie widzimy cylindry w rozmiarze klasycznym. A jet to przecież kapelusz, który się zmieniał. We wczesnej fazie, cylindry były bardzo, bardzo wysokie! Szczyt popularnosci tego kapelusza przypada na przełom XIX i XX wieku. Obecnie mamy trzy rodzaje cylindra (pomijając szapoklak), ale mało kto o tym pamięta.
Zabawne są te historie z kapeluszami. Nie pamiętam dokłądnie w którym to wieku, czy XVIII czy XIX, pewien dandys francuski, zafascynowany powieściami Dumas, chciał przywrócić modę z rodem Trzech muszkieterów. Zakładając ogromny kapelsusz z zwisającym piórem, otrzymał pogróżki, a ż w końcu został pobity. Z pomysłu więc zrezygnował...
Nie, to nie była przyczyna noszenia peruk, a raczej skutek tej mody (szczególnie na misterne uczesania u kobiet) i ówczesnego pojmowania higieny ;)
UsuńDiU to rok bodajże 1813 - wtedy cylinder był jeszcze nowością, a jeśli weźmiemy pod uwagę, że wywodzi się on z tego typu kapeluszy, trzeba będzie przyznać rację filmowcom. Nie wszystko w modzie jest od razu ogromne. Często taki, wręcz karykaturalny, rozmiar (jak fryzury kobiet w latach 70. XVIII w., krynoliny w latach 60. XIX w. lub rękawy "barani udziec" u sukni w latach 30. XIX w.) jest efektem długoletniej ewolucji krojów, a po osiągnięciu maksymalnej wielkości, zaczyna znowu maleć :)
Porcelano, nie wiem na ile dotyczy to drugiej połowy XVIII wikeu, ale od czasu renesansu, przez XVII i właśnie XVIII wiek na Zachodzie dominowała kultura antymycia. Zwiedzałem kiedyś muzeum higieny, i jak można się dowiedzieć, panowało przekonanie, ze woda zabija. Niektórzy francuzi myli się cztery razy w swoim życiu. Widziałem też zdrapaczki do brudu! Jak to się ma do tego stroju?
UsuńTak, to prawda. Uważano, że zanurzanie ciała w wodzie jest szkodliwe, ale w II połowie wieku XVIII zaczęto inaczej to postrzegać i najbogatsi (u nas, np. Izabela Czartoryska w Puławach) mieli łazienki, z których korzystali.
UsuńStrojów też nie prano, tylko czyszczono na sucho.
Przypomina mi się jak czytałem jakies notatki polskiego dyplomaty z XVII wieku. Otóż odwiedził on raz Francję i został tam rpzez tłum okrzyczany gorszycielem, z powodu mycia. Polacy zawsze się myli.
UsuńChyba tylko ci bogaci :D Na wsiach przecież jeszcze w czasach międzywojennych ludzie myli się raz na tydzień i to cała rodzina zazwyczaj w tej samej wodzie (fuj)
UsuńZapomniałem zapytać. Który kapelusz się wam najbardziej podoba: trikorn, bikorn... czy ten trzeci:D?
OdpowiedzUsuńNie wiem, jak to jest u innych dziewczyn, ale mnie bikorn jakoś nie przekonuje. Zdecydowanie wolę trikorn :)
UsuńTen trzeci kapelusz który podałaś, nigdy o nim nie słyszałem. Mało ciekawy.
UsuńA mnie się nawet podoba :)
UsuńI kolejny ciekawy post, który dzisiaj czytam. :) Ten warkocz chroniący kark, nieźle mnie rozbawił. Wczoraj oglądałam "Piratów z Karaibów" i oczywiście ciągle mam w głowie trójgraniasty kapelusz Jacka Sparrowa. :D Muszę sobie taki sprawić. ;D A jeśli chodzi o peruki, to mam mieszane uczucia. Z jednej strony nie wyglądają źle, a z drugiej... Peruka jako taka, nie za bardzo... :/
OdpowiedzUsuńAch, kapelusz kapitana Sparrowa to niezwykle ważny rekwizyt :D Zawsze bawiło mnie, że on jakoś nigdy go nie gubił, a jak tylko trikorn gdzieś się zapodział, to zaraz (w najmniej spodziewanych okolicznościach) wpadał Jackowi w ręce :D
UsuńTak, te peruki mnie też nie przekonują, tym bardziej, jak pomyślę, że włosy, z których były wykonywane pochodziły często od zmarłych (straszne)... Dlatego jestem fanką tych osiemnastowiecznych mężczyzn, którzy układali fryzury z własnych włosów i ewentualnie przyprószali je pudrem :)
Nie moja tematyka, nawet nie moja epoka, a i tak przeczytałam z ogromnym zainteresowaniem :-) Twoja wiedza jest imponująca i (co ważne) potrafisz ją przekazać w ciekawy sposób... Poproszę o więcej!
OdpowiedzUsuńDziękuję :) Na pewno będzie więcej postów o strojach :)
UsuńAleż się ta moda zmieniała przez zaledwie dwa stulecia! A teraz panowie nawet w 10% nie wyglądają tak zabójczo, jak choćby sto lat temu (ach, kapelusze...)
OdpowiedzUsuńWłaśnie, szkoda, że dalej się tak nie noszą :D Kapelusze w ogóle były wspaniałe, dodawały im takiego szyku! :)
UsuńJa jestem bardzo za ;)
OdpowiedzUsuńPozdrawiam Marcin
W takim razie w przyszłości do postów o sukniach dołączą też te męskie :)
UsuńBardzo fajnie się czyta o modzie męskiej tego okresu. Czy zatem po 1770 roku w Anglii, Holandii, Belgii biała peruka znikła? Czy możemy mówić o preromantyźmie? Przecież pojawia się frak = frok coat
OdpowiedzUsuńNie powiedziałabym, że znikła. Raczej, że powoli wychodziła z mody (i tak szczerze mówiąc, zazwyczaj nie była biała, tylko szarawa. Odcień zależał od tego, jakie włosy pudrowano).
UsuńPreromantyzm to chyba złe określenie ;)
Z jakiego filmu pochodzą pierwsze zdjęcia?
OdpowiedzUsuńZ "Marii Antoniny" o ile dobrze pamiętam :)
UsuńŚwietny wpis. Jestem pod wrażeniem.
OdpowiedzUsuńWygląda to super. Pozdrawiam.
OdpowiedzUsuńSuper artykuł. Pozdrawiam serdecznie.
OdpowiedzUsuńAğrı
OdpowiedzUsuńDiyarbakır
Bolu
Elazığ
Siirt
5CB
sakarya
OdpowiedzUsuńyalova
elazığ
van
kilis
GBPON
37927
OdpowiedzUsuńSilivri Çatı Ustası
Ankara Evden Eve Nakliyat
Kripto Para Borsaları
Mersin Evden Eve Nakliyat
Balıkesir Evden Eve Nakliyat
D4622
OdpowiedzUsuńReferans Kimliği Nedir
Meta Coin Hangi Borsada
Dxy Coin Hangi Borsada
Wabi Coin Hangi Borsada
Xcn Coin Hangi Borsada
Satoshi Coin Hangi Borsada
Threads Beğeni Hilesi
Binance Referans Kodu
Binance Para Kazanma