15 listopada 2015

Pan Sterne w podróży / o dziewiętnastowiecznych neseserach

W dzisiejszym poście podejrzymy trochę przygotowania do podróży pewnego dżentelmena i jego ukochanej. Tym razem nie zainteresują nas jednak ani kufry z ubraniami, ani sam strój podróżnych, ani ich przenośna biblioteczka, ani nawet mała klatka z kanarkiem pani. Tym razem przyjrzymy się dwóm małym pudełkom zawierającym chyba wszystko, co może się przydać poza domem.Nesesery były średniej wielkości pudełkami, zazwyczaj drewnianymi, przeznaczonymi do przechowywania różnych drobiazgów potrzebnych w podróży. Te droższe bywały inkrustowane, wyposażone w kilka szufladek o różnym przeznaczeniu i wielkości oraz wyłożone cennymi materiałami. Tańsze nie posiadały szufladek i zdobione były w mniej kosztowny sposób. Każdy przedmiot miał w takiej szkatułce swoje określone miejsce - wnętrze wielu neseserów było ukształtowane tak, że każdy z elementów posiadał swoją niszę, do której pasował i po złożeniu całego zestawu w pudełku nic nie miało prawa się przesuwać (co było szczególnie istotne w przypadku przechowywania płynów w butelkach i różnych sypkich produktów w pudełkach). Inne zaś posiadały tylko przegródki, które można było wypełnić różnymi mieszczącymi się tam przedmiotami.
Co znajdowało się w neseserze?
 1. Zestawy kosmetyczne:
 • butelki z płynami do mycia i odświeżania twarzy,
 • butelka z płynem utrwalającym loki,
 • puszka z pomadą,
 • pojemnik na sole trzeźwiące,
 • puszeczka opium (które było bardzo popularnym lekiem na wszystko ;) ),
 • pudełeczko z różem i pudrem,
 • pudełeczka z proszkiem do czyszczenia zębów,
 • szczoteczka do zębów,
 • szczotka,
 • ręczne lusterko,
 • zestaw do manicure,
 • zestaw do golenia z brzytwą,
 • mydło marsylskie 
 2.  Zestaw do szycia.

3.  Zestaw do przyrządzania herbaty.

Od góry: osiemnastowieczny neseser makijażowy, neseser napoleońskiego oficera, zestaw toaletowy z 1844 r., zestaw toaletowy z 1875 r.

Ilość i różnorodność zestawów w pudełku zależała od tego, jak bardzo rozbudowana była sama szkatułka. Te tańsze poprzestawały na zestawie kosmetycznym, a droższe posiadały też szufladki lub mniejsze pudełka z zestawem do szycia, przyrządzania herbaty, jedzenia itp. 

Z takim pudełkiem podróżowanie w XIX wieku było z pewnością łatwiejsze - można było mieć wszystko, co potrzebne na co dzień przy sobie i nie martwić się, że coś się zgubi, wysypie lub wyleje. A oprócz tego, ówczesne nesesery były po prostu piękne, prawda? :)


________________________________________
ENGLISH: The post is about 19th century travelling toilet cases (necessaire) and it`s content. More expensive ones were beautifully decorated and had tiny drawers for more than one set (toilette, tea, manicure, sewing etc. sets). The cheaper ones were only toilette cases. They contained many bottles with cosmetic fluids, boxes with pomatum, powder, rouge, tooth powder or opium, there were also: brush, toothbrush, mirror and of course soap. Cases like this made travelling not only more comfortable but also stylish in historical way.

15 komentarzy:

 1. Ja chcę taki neseser! Nie dość, że piękny to jeszcze pożyteczny, przydałby mi się taki w podróży! :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. No ja właśnie też! DDD: Za każdym razem, gdy widzę jakiś, zaczynam do niego wzdychać :D

   Usuń
 2. Bardzo to poręczne, i śliczne do tego, jak z resztą wszystko w tamtych czasach :D

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak, oni wiedzieli, jak otaczać się pięknem, nawet w takich codziennych czynnościach i w podróży. A dziś mamy byle jakie plastiki (które w sumie przynajmniej są lekkie --> w XXI wieku brakuje nam również tragarzy xD )

   Usuń
  2. No niestety, teraz stawia się na ilość :/
   Ano tragarze to by się przydali :D

   Usuń
  3. Na ilość, szybkość wykonania, łatwą produkcję i niską cenę... Dlatego teraz tak mało naprawdę pięknych przedmiotów...

   Zawsze o tym myślę, jak idę obładowana książkami z biblioteki :D

   Usuń
 3. Jejku, jakie cudne <3 Hmm, to musiało być wspaniałe, gdy w przypadku nagłej podróży wystarczyło spakować kilka ubrań i takie pudełko... A teraz chociażbym jak się nie starała to i tak czegoś zapomnę :P

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Racja! To pudełko zawsze było w pogotowiu, a teraz trzeba właściwie za każdym razem od nowa szykować kosmetyczkę :D

   Usuń
 4. tyle śliczności w jednym miejscu *.*

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. O tak, aż się chce mieć taki na własność <3

   Usuń
 5. Przydatny na rekonstrukcje :) Gdy jest potrzeba, a ty wyciągasz elegancki kuferek, a w nim wszelkie rozmaitości *.* Mi marzy się podróżna apteczka ze szklanymi fiolkami.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Oo, taka apteczka też! Ogólnie, chciałabym mieć kilka takich pudełek z różną zawartością :D

   Usuń
 6. neseser na medyczne utensylia
  to dopiero mógłby być widok!!!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. No, te wszystkie fiolki i sprzęty! <3

   Usuń
 7. neseser na medyczne utensylia
  to dopiero mógłby być widok!!!

  OdpowiedzUsuń