5 maja 2017

Maj 1791. Espirit końca wieku

fot. J. Żukowska
Jak świętowaliście 3 maja? Ja, podobnie, jak rok temu - w XVIII wieku w Łazienkach. I tym razem również była brzydka pogoda, ale to nie przeszkodziło rozłożyć przy Starej Kordegardzie stolików kawowych i karcianych, a w przerwach pomiędzy deszczem grywać w krokieta i spędzać czas tak, jakby wcale nie minęło te 226 lat.
Dzień ten zorganizowało Towarzystwo Stanisławowskie, które (choć nie ma jeszcze roku) odtwarza drugą połowę wieku XVIII zupełnie inaczej, niż robiono to dotąd i wnosi nową jakość w rekonstrukcję XVIII stulecia. Nie znajdziemy tu ani poliestrowych, białych peruk i lukrowanych muffinek, ani przerażająco sztywnej etykiety. Tu zachowania są naturalne, wiedza na temat epoki rzetelna, a stroje i sprzęty autentyczne (wiecie, że Towarzystwo wydało niedawno pismo Rambler, które jest stworzone tak, jak zrobiono by je w XVIII wieku? Niesamowite!). Osiemnastowieczny espirit został przywołany i oby zatrzymał się w Łazienkach jak najdłużej!

Niesamowity strój Moniki (po lewej) z Atelier Saint-Honore i jej uczesanie autorstwa Ludwika Sudawskiego robiły wrażenieOgarnięta mnóstwem inspirujących konwersacji (w końcu to wiek XVIII!) i radością z nowych znajomości nawet nie zauważyłam, że podczas wydarzenia robiono w ogóle jakieś zdjęcia! W związku z tym nie ma mnie na prawie żadnym, ale zamiast tego podczas sentymentalnego spaceru po Łazienkach (od prawie 10 lat, choć mieszkam w zupełnie innej części Polski bywam w tym parku kilka razy w roku i ten spacer to taki mój mały rytuał), który tym razem nie był wcale sentymentalny ze względu na mnóstwo ludzi świętujących uchwalenie konstytucji razem z nami, udało mi się spotkać kilkoro z Was! Zawsze bardzo mi miło, jak mnie rozpoznajecie i podchodzicie, żeby zamienić słówko - to daje sporą radość z pisania tego bloga (jej, mam żywych czytelników!) i puszczania moich tekstów w świat :)

6 komentarzy:

 1. To musiało cudnie wyglądać! Szkoda, że tak mało zdjęć :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. No mało :P Na instagramie może jeszcze jakieś będą ;)

   Usuń
 2. Przepiękną suknię przygotowałaś na ten dzień. Miałam przyjemność uczestniczyć w tych wydarzenia, ale tylko jako widz. Zapraszam Cię na krótką fotorelację na moim blogu:
  http://haftyagaty.blogspot.com/2017/05/3-maja-w-azienkach-krolewskich.html
  Pozdrawiam serdecznie

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję za link! No i cieszę się, że przyszłaś do Łazienek na świętowanie :)

   Usuń
 3. Ale rewelacyjny blog !!!!! Podziwiam każdy post !!!! Gratuluję pomysłu i pasji !!!! CUDOWNIE !!!! Pozdrawiam, całkowicie zauroczona - Margot :) :) :)
  http://iameverywoman.eu/

  OdpowiedzUsuń