11 lutego 2012

Osiemnastowieczne wynalazki

Aż trudno uwierzyć, że w XVIII w. robotyka była tak rozwinięta! Zadziwia mnie to tym bardziej, że te roboty nie są przecież podłączone do prądu, nie mają też żadnych baterii - wszystko działa na zasadzie magii (:P)


Srebrny łabędź łowiący rybkę


Grająca kobieta (Android), była prezentem dla Marii Antoniny, oczywiście. Aczkolwiek ja bym się bała takiego prezentu!


Kolejne androidy - piszący/rysujący i grający. Tutaj jest wyjaśniony mechanizm działania robotów, ale po francusku, więc do mnie nie trafia :P


Dla mnie takie roboty są przerażające, na prawdę! Przerażające i jednocześnie zachwycające precyzją wykonania - mają po 250 lat, a wciąż działają!I na koniec pewien muzyczny wynalazek


Szklaną harmonię stworzył Beniamin Franklin (tak, ten od prądu) i był to jego ulubiony wynalazek. Ze względu na subtelne, uduchowione brzmienie, była bardzo modna w na przełomie wieków XVIII i XIX. Niestety towarzyszyła jej również zła sława - wierzono, że ta szklana muzyka, powstająca za pomocą dotknięcia, powoduje bóle głowy i inne dolegliwości, a u kobiet w ciąży - poronienia. Może dlatego szklana harmonia odeszła w niepamięć i dzisiaj nie jest tak znanym instrumentem, jak np. fortepian.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękuję za każdy komentarz, Wasze słowa wiele dla mnie znaczą: inspirują, motywują do pisania kolejnych postów... Buduar jest naszym wspólnym miejscem, a Ty, zostawiając komentarz, tworzysz je razem ze mną :)

( w razie pytań, mój adres e-mail: fragileporcelain@gmail.com )

Powołując się na art. 16 "Ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych" (Dz. U. 2000 r. Nr 80 poz. 904) nie wyrażam zgody na kopiowanie, przetwarzanie oraz jakiekolwiek wykorzystywanie treści (tekstów i zdjęć) zamieszczanych przeze mnie na blogu.